کابل های جفت به هم تابیده شبکه

کابل های جفت به هم تابیده کدامند ؟ این کابل ها را چگونه دسته بندی کنیم ؟ از انواع رایج کابل های شبکه , کابل های Twisted Pair هستند که به صورت زیر دسته بندی می شوند .

کاب٠ÙØ§Û Ø¬Ùت ب٠Ù٠تابÛدÙ

انواع کابل های جفت به هم تابیده (Twisted Pair)

CAT 3 — 10 Mbps

CAT 5 — 100 Mbps

CAT 5e — 1000 Mbps

CAT 6 — 1000 Mbps

CAT مخفف و ابتدای کلمه انگلیسی Category به معنی دسته بندی می باشد . CAT 3 دارای سرعت انتقال 10 مگا بیت بر ثانیه می باشد و به دلیل این که امروزه سرعت بالاتر از 10 مگابیت بر ثانیه در ارتباطات شبکه ای مد نظر می باشد , امروزه اینگونه کابل ها کمتر دیده می شود . CAT 5 نسبت به CAT 3 بیشتر دیده می شود ولی به دلیل محدودیت سرعت انتقال داده کمتر کاربرد دارد . CAT 5 e که واژه e مخفف Enhanced می باشد   (واژه Enhanced به معنی بهبود یافته می باشد ) بیشترین کاربرد را در شبکه های امروزی بوجود آورده است . این کابل ها داده ها را با سرعتی بالغ بر 1000 مگابیت بر ثانیه یا 1 گیگا بیت بر ثانیه انتقال می دهند . کابل های دیگری با نام CAT 6 وجود دارند که این کابل ها مشابه CAT 5e داده ها را با سرعت 1 گیگا بیت بر ثانیه انتقال می دهند . حتما خواهید پرسید پس تفاوت این دو در چیست ؟

کابل های CAT 5e برای رنج 100 مگاهرتز طراحی شده اند در صورتی که کابل های CAT 6 برای رنج 200 مگاهرتز طراحی شده اند و CAT6 در آینده جایگزین CAT5e خواهد شد . درست است که هر دو کابل قابلیت انتقال داده با سرعت یکسانی را دارند ولی عواملی نظیر تداخل سیگنال باعث کاهش سرعت بیشتری در کابل های CAT5e نسبت به کابل های CAT6 خواهد شد .

کابل های Twisted Pair از منظر پوشش کابل به دو دسته تقسیم می شوند :

Unshielded Twisted Pair – UTP – جفت های به هم تابیده شده بدون محافظ خارجی

Shielded Twisted Pair – STP   – جفت های به هم تابیده شده دارای محافظ خارجی

کابل های بدون محافظ دربرابر امواج Electro Magnetic Interference حساس هستند . امواج EMI در محل هایی که ژنراتور برق یا لامپ های فلورسنت وجود دارند وجود دارد بنابراین توصیه می شود از کابل های دارای محافظ خارجی برای این گونه مکان ها استفاده کنید .تصویری از کابل های دارای محافظ را در زیر می بینید


اÙÙاع کاب٠ÙØ§Û Ø¬Ùت ب٠Ù٠تابÛدÙ

آخرین مطلب در مورد نوع متصل کننده های کابل های است که برای کابل های جفت به هم تابیده از کانکتر های RJ45 استفاده می شود .حتما تاکنون این کانکترها را هنگام اتصال مودم به کامپیوتر و بالعکس دیده اید .

کاب٠ÙØ§Û Ø¬Ùت ب٠Ù٠تابÛدÙ


/ 0 نظر / 10 بازدید